MESLEKİ YETERLİLİK

Çalışanların mesleki yeterlilik belgesi alabilmesi için bu belgeyi almak istedikleri alana ait ulusal bir yeterlilik gereklidir. Bunun yanında bu belgeler ancak yetkilendirilmiş kurumlardan alınır.

Ülkemiz de en önemli unsurların başında nitelikli iş gücü gelmektedir. Kaliteli bir iş yapmanın başında eğitimli, nitelikli, donanımlı, belgeli çalışanlar gelmektedir. Günümüzde artık birçok iş kolunda mesleki yeterlilik istenmektedir. Hatta iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta ki işyerlerinde 6331 kanun çerçevesinde mesleki yeterliliği olmayan çalışanlar çalıştırılmamaktadır.

Nasıl Alınır
Çalışanlar mesleki yeterlilik belgesi almak için yetkilendirilmiş kuruluşlara müracaat eder. Sonrasında ise sınav ve belgelendirme işlemlerinin hepsi yetkili kuruluş tarafından gerçekleştirilir. Ulusal standartlara göre belirlenmiş olan teorik ve pratik sınavlarda başarıya ulaşan adaylara mesleki yeterlilik belgesi verilir.

Mesleki yeterlilik belgesi sayesinde çalışanlar, bilgi ve beceriye sahip olduklarını, o konuda nitelikli ve yetkin kişiler olduklarını ispatlarlar. Çalışanların aldıkları mesleki yeterlilik belgesi şartlara göre 2 yıl ile 5 yıl arasında bir geçerliliğe sahiptir. Süresi biten belgeler tekrar uzatılabilmekte veya yeniden belge alınmaktadır.

Bodrum Tıp © Tüm hakları saklıdır – 2023
Görüşme Başlat
Bodrum Tıp
WHATSAPP İLETİŞİM HATTI